Osmanlı bir zamanlar  dünyanın en görkemli devletiydi. Düşmanları isimlerini duyduklarında geri çekilirlerdi.Osmanlının karşısına çıkmaya dahi cesaretleri yoktu.Taki o dönem gelene kadar .İşte osmanlın gerçek çöküş hikayesi

 

Türk insanına Osmanlı İmparatorluğunu ve çöküş dönemini sorduğunuzda genelde aynı cevapları alırsınız. Genellikle  padişahın  ve yönetiminin hatalarından kaynaklanan sorunları sebeb gösterirler. Ama bu olay  göründüğü kadar basit bir olay değil.

Osmanlı imparatorluğu 1400 lü yılların başında çok zengin bir ülkeydi. Bunun sebebi Avrupada bulunan toplam altın miktarının yaklaşık %20 si Osmanlı imparatorluğunun hazinesine aitti. Yani Eğer tüm avrupada 5 birim para varsa 1 birimi Osmanlı imparatorluğundaydı. Bu para egemenliğimiz altında yaşayan ülkelerin yönetimine,  askeri harcamalara ve benzeri işlerde kullanılıyordu. Zenginliğin zirvelerini yaşayan osmanlı bu dönemde çok güçlü bir devletti.

Tam bu noktada Osmanlının tarihini değiştiren şey oldu. Amerika keşfedildi. Bu keşif osmanlı tarafından pekte önemsenmemişti. Fakat amerikadan gemiler dolusu altının avrupaya taşınması Osmanlının en büyük kabusu  oldu. Olayı şöyle düşünün eskiden 5 birim olan altının 1 birimi Osmanlı hazinesindeydi. Amerikadan 200 birim altının avrupaya gelmesi ile toplam 205 birim altının 1 birimi Osmanlı İmparatorluğuun hazinesinde oldu. Buda bir nevi devaluasyon demektir. Yani bir gün önce avrupanın en güçlü devleti Amerikanın keşfi ile hasta adama dönüştü. Hatalar yapılmaya devam etti o zamana kadar üretim değil sadece tüketim yapan Osmanlı aynı yöntemle devam edebileceğini sandı ve yanıldı. Ayrıca tüm ticaret gayrimüslimlerin elindeydi ve para getiren hiç bir faaliyet osmanlı vatandaşları tarafından yapılmıyordu.

<Bu tarihlerde Osmanlı imparatorluğunun tüm gelirleri savaş üzerine kurulu idi. Osmanlı imparatorluğu bir ülkeye sefer düzenliyor ve orayı zapt ettiğinde oradaki tüm zenginlikleri askerleri ile paylaşıyordu. Askerler paraları oturdukları kasabalara getiriyor ve harcıyordu. Böylece ekonomi ayakta kalıyor ve sistem işliyordu.<br><br>Bu noktada Osmanlı karşısına artık maddi açıdanda güçlü olan avrupa devletleri çıkmaya başladı ve savaşlar zorlaştı. Kazanılan zaferler yerini yenilgilere bırakınca Osmanlı kalan gelir kaynaklarınıda tüketti.Bu gidişin Osmanlı İmparatorluğunu getirdiği nokta borç alımı oldu. Yıldız sarayı avrupadan alınan borçlarla yapıldı ancak getirisi olmayan bu yatırım Osmanlının gelirlerine (vergi gelirlerine) avrupa devletlerinin el koyması ve kaputülasyonlarla sonuçlandı. Tabiiki sonuç iflasla sonuçlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here