Bugün, alışılmadık bir konuda sizlere bir video sunacağım. İnsanların aniden gezegenden kayboloşunu bir hayal edin. Nedeni önemsiz; sadece sonuçlarını hayal edin. Bu toprakların insanlar gittikten sonraki halini hayal edin. İşte biz gittikten sonra sizlere neler olacağını göstereyim

İnsanlık gittikten birkaç saat sonra, dünyanın çevresindeki tüm ışıklar sönmeye başlıyacak. Çoğu güç istasyonu insanlar olmadan fosil yakıt ile çalışsa dahi hiçkimse yakıtı değiştirmek için orada içolmayacak. Bu yüzden güç istasyonları depoladıkları enerjileri tükkettikten 48 saat sonra duracak. Nükleer enerji tesisleri güvenli moda geçtiğinde; yel değirmenleri yakıtları bitene kadar çalışacak. Solar paneller de en sonunda gereksiz enerji haline geldikten sonra alışamayacak duruma gelicek. Hidroelektirik Santralleri tarafından güç depolanmış bölgeler hariç, yaklaşık her bölgede güç kesilecek. Amerika’nın batısında, Hoover Barajının jeneratörleri Mead Gölü’nün akışı ile aktif hale gelicek. Böylece birkaç ay, hatta yıllar için boş duran jenaratörler devreye girecek

Biz insanlar gezegenden yok olduktan 2 ya da 3 gün sonra, dünyadaki çoğu metropoller sular altında kalıcak; çünkü yeryüzündeki sulardan metropolleri koruyan pompalar insan olmadan çalışmayacak. 10 gün sonra, evde kilitli kalan evcil hayvanlar açlıktan ve susuzluktan dolayı ölmeye başlıyacak. Tavukların milyarlarcası ve ineklerin milyonlarcasının yanısıra diğer hayvanlar da ölücek. Bu hayvanlar kilitli oldukları bölgeden ayırlmayı başarırsa ; acımasız bir savaşa , hayatta kalmak için girecekler

. Gerçek yaban yaşamının acımasız dünyasında evcil kedi ve köpeklerin yaşaması imkansız. Zaten ilk başta dışarıda ölenler bu hayvanlar olacaktır. Birkaç hafta sonra, artık gezegende hiç küçük köpek ırkı kalmıyacak. Büyük köpekler bir araya gelicekler ve küçük köpek ırklarının yanısıra diğer hayvanları da avlayacaklar.

Biz yok olduktan bir ay sonra, nükleer güç istasyonlarındaki bütün soğutucu sular buharlaşıcak. Bu Fukuşima ve Çernobil facialarından daha güçlü patlamalara öncü olucak. Hayvanların çoğu kanserden dolayı ölücek fakat tüm gezegen radyoaktif kirlilikten oldukça hızlı ve kolayca kurtulacak.

İnsanlar yok olduktan bir yıl sonra, uzay tarihimizdende uzak, bilinmeyen yıldızlar gökyüzünden düşmeye başlıyacak. Düzinelerce hatta binlerce nesne Dünya’nın çekim alanına girecek. Büyük uydular yıllar sonra düşücek. 25 yıldan sonra tüm caddeler ve kaldırımlar bitki örtüsü yardımıyla korunmuş olacak. Bitkiler neredeyse , orada otçul hayvanlar olucak ve onlar da neredeyse yırtıcı hayvanlar da daima onların yanında olacak. Hala yaşayan köpekler, kurtlar ile karşılaşacak. Onlar eski şehirlere gidecekler. Bizler olmadan hava daha temiz bir hale gelicek. Bazı şehirlerde, görüş mesafesi bazen daha büyük olucak. Dubai ve Las Vegas gibi Şehirler kuma gömülecek. Çöl, doğada ne varsa hepsini yutmaya başlayacak. 300 yıl sonra, Orada boyayacak ve korozyondan önlüyecek kimse olmadığından Eiffel Kulesi gibi metal yapılar ya da çelik köprüler göçmeye başlıyacak. Betonların içindeki çelik halatlar hasar görücek ve ilk kalınlıklarına dönecekler. En donunda da uzun binalar yıkılacak. Bataklıklar önceden Amerika’da olduğu gibi tekrar ortaya çıkacak.

Kuşların ve hayvanların yüzlerce türü adaletsizce alınmış evlerine dönücek. Büyük deniz hayvanları da bizi görmediklerine çok memnun olucak.
. Bu modern şehirlerin insanlar olmadan 500 yıl sonra nasıl görüneceğidir. 10,000 yıl sonra, sadece insanlara bu durum şunu hatırlatacak. Burası Mısırdaki piramitler , çin deddi ve bir çok ulusal anıtlarımız orada yüzlerce hatta binlerce yıl neredeyse sağlam kalıcak. 50 milyon yıl içinde plastik şişeler ve kırılmış camlar bizim medeniyetimizin son izleri olacak. Başka bir 50 milyon yıl içinde görebileceğin bütün kirlilikler yok olacak. Bizim gezegenimiz oldukça sağlamdır. O yüzden milyonlarca yıl dahi gerekse ardımızda bıraktıklarımızdan tamamıyla kurtulacaktır.. Kısacası bizim dünyamız biz olmadan mükemmel olabilir ama biz onsuz yapamayız. Gezegeni koru!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here